.

Itami (Diclodermex) plastry lecznicze 0,14g,10 plastrów

52,00 zł
Brutto

Itami to lek w postaci plastra leczniczego do krótkotrwałego stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. Plaser stosuje się miejscowo w objawowym leczeniu bólu towarzyszącego nadwyrężeniom, zwichnięciom, stłuczeniom.

Ilość

Size Chart
x
Size Chart

Measuring Tips to Assure The Best Fit

 • Measure your back size – wrap the measuring tape snugly around your ribcage, just under your bust line 1, keeping it horizontal. This will give you your band size.
 • Then measure around the fullest part of your bust 2 , again keeping the tape horizontal.
 • To determine the size of pants, measure the girth of the waist 3 and hips 4
 • The following charts will help you match the designer’s size scheme for this product (indicated in the dropdown) to your usual size

size guide visible to all products

UKUSAEUBUSTWaistHips
XS 8 4 34 31/32 23/24 33/34
S 10 6 36 33/34 25/26 35/36
M 12 8 38 35/36 27/28 37/38
L 12 8 38 35/36 27/28 37/38
XL 10 6 36 33/34 25/26 35/36

Skład

Substancją czynną jest diklofenak sodowy.

Jeden plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

Substancje pomocnicze: metakrylanu butylu kopolimer zasadowy, akrylanów kopolimer, makrogolu 12 stearynian, sorbitanu oleinian.
Poliestrowa warstwa nośna: papierowa monosilikonowa warstwa ochronna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

 • Lek do stosowania zewnętrznego (wyłącznie na skórę, naskórek) na bolące miejsca.
 • Plaster należy stosować na nienaruszoną, niezmienioną chorobowo skórę.

Dorośli i młodzież powyżej 16 lat: 1 plaster 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

Jeśli uraz występuje w kilku miejscach, nie należy stosować więcej niż 2-óch plastrów na dobę. Jednocześnie stosować tylko na jedno bolące miejsce.

Poprawa powinna nastąpić po 7 dniach, w przeciwnym przypadku lub jeśli pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku młodzieży w wieku powyżej 16 lat, gdy stosowanie plastrów ITAMI jest konieczne przez ponad 7 dni, bądź jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.

Instrukcja użycia:
1. Rozerwać torebkę wzdłuż perforowanej linii i wyjąć plaster leczniczy.

Nakładanie plastra:
2. Zdjąć jedną z dwóch folii ochronnych z plastra.
3. Nałożyć na miejsce, które ma być leczone i usunąć drugą folię ochronną.
4. Delikatnie docisnąć dłonią tak, aby plaster przylepił się do skóry.
Zdjęcie plastra:
5. Nawilżyć plaster wodą, oderwać krawędź plastra i delikatnie odkleić plaster.
6. Aby usunąć wszelkie pozostałości produktu, należy umyć leczony obszar wodą, delikatnie masując palcami wykonując kuliste ruchy.

Jeśli zachodzi taka konieczność, plaster leczniczy można przymocować za pomocą dzianego bandaża.

Plaster leczniczy nie może być stosowany ze ściśle nieprzepuszczającym powietrze bandażem (opatrunek okluzyjny). Nie stosować podczas kąpieli w wannie ani pod prysznicem. Plastra leczniczego nie należy dzielić.

Działanie

Itami jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawarty w Itami diklofenak należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działanie diklofenaku jest związane z ograniczeniem bólu pochodzącego od stanu zapalnego, opuchlizny czy gorączki.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu spowodowanego tępymi urazami (np. urazy sportowe), takimi jak: zwichnięcia, ostre nadwyrężenia lub siniaki kończyn.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Itami:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na diklofenak lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • jeśli pacjent ma uczulenie na jakikolwiek inny niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen);
 • jeśli u pacjenta po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ kiedykolwiek wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa;
 • u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy;
 • w okresie karmienia piersią bezpośrednio na skórę piersi;
 • na uszkodzoną skórę;
 • w okresie trzech ostatnich miesięcy ciąży;
 • u pacjentów w wieku poniżej 16 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i zaprzestać stosowania plastra: nagła swędząca wysypka (pokrzywka); opuchlizna rąk, nóg, kostek, twarzy, warg, ust lub gardła, trudności z oddychaniem; spadek ciśnienia krwi lub osłabienie.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):

 • miejscowe reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, czerwona zaogniona skóra, wysypka, czasami z krostkami lub bąblami pokrzywkowymi.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u 1 na 10 000 osób):

 • reakcje nadwrażliwości lub miejscowe reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skory).

W przypadku pacjentów stosujących leki z tej samej grupy lekowej co diklofenak. Istnieją pojedyncze doniesienia o wystąpieniu uogólnionej wysypki skórnej, reakcji nadwrażliwości, takich jak obrzęk skóry i błon śluzowych, a także reakcje typu anafilaktycznego z ostrymi zaburzeniami krążenia i nadwrażliwością na światło.

W porównaniu do stężenia substancji czynnej we krwi osiąganego po podaniu drogą doustną, diklofenak stosowany na skórę wchłania się w bardzo nieznacznym stopniu. Tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych (takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nerek czy trudności z oddychaniem) jest bardzo małe.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Itami, jeśli

 • po nałożeniu plastra rozwija się wysypka skórna,
 • wystąpią zaburzenia nerek, serca lub wątroby, bądź jeśli pacjent cierpiał lub cierpi na chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, czy też zapalenie jelit, bądź ma skłonność do krwawienia.

  ISTOTNE środki ostrożności:

  • Leku nie stosować ani nie może on mieć styczności z oczami ani błonami śluzowymi.
  • Osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych, dlatego podczas stosowania u nich plastrów Itami należy zachować dużą ostrożnością,

  Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło, po zdjęciu plastra należy unikać wystawiania leczonych obszarów na działanie promieni słonecznych i naświetlanie w solarium.

  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
  • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wysychaniem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Nie należy stosować innych działających miejscowo lub doustnych produktów leczniczych zawierających diklofenak oraz jakichkolwiek innych niesteroidowych leków przeciwbólowych lub leków przeciwzapalnych jednocześnie z lekiem Itami.

Z postaci plastrów diklofenak wchłania się do organizmu w małej ilości, dlatego jeśli lek Itami jest stosowany prawidłowo to wystąpienie interakcji opisanych w przypadku doustnego podania leków zawierających diklofenak jest raczej mało prawdopodobne.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W pierwszym i drugim trymestrze ciąży a także w czasie planowania jej Itami można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Nie stosować Itami w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż nie można wykluczyć podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań dla matki i dziecka.

Małe ilości diklofenaku przedostają się do mleka matki. W okresie karmienia przed użyciem leku należy skonsultować się z lekarzem. W żadnym przypadku nie należy stosować leku Itami bezpośrednio na skórę piersi w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Itami u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Producent

FIDIA
PKWIU 21.20.13.0
Rodzaj
EAN 5909991073077
BLOZ_07 4419753
4419753
63 Przedmioty

Specyficzne kody